Naši vaši furianti

Domů / Naši vaši furianti
Naši vaši furianti

Naši vaši furianti

Jak to u nás i u vás doma vypadá a o čem všem jsme schopni se pohádat? To věděl Ladislav Stroupežnický už v roce 1887. Lze bez zaváhání tvrdit, že furiantství patří k našemu národnímu naturelu až do dnešní dnů. Jenom pozbylo svoji bezelstnou tvrdohlavost a naopak přitvrdilo a přetavilo se v téměř neurvalé prosazování vlastních, často bezohledných cílů. A tak se do dnešních dnů zachovaly charaktery postav Našich (vašich) furiantů, které připomínají naše (vaše) blízké i vzdálené, ale jsou to především furianti milí a komičtí. Prvoplánovou dramaturgickou linkou ořechovské inscenace Našich vašich furiantů je především preference komediálního potencionálu hry, což patří k letité inscenační dominantě tvorby Ořechovského divadla. Prostě řečeno, herci Ořechovského divadla jsou přesvědčeni, že se budou diváci při jejich “Našich vašich furiantech” skvěle bavit. Inu, smích byl, je a vždy bude vysvobozením pro všechny, kteří denně beznadějně troubí v kolonách.

Ořechovské divadlo, o. s. (Ořechov u Brna)

Ořechovské divadlo je proslulý vesnický divadelní soubor, který svojí divadelní poetikou dravého komediantství a velké múzičnosti udivuje diváky nejen po celé České republice, ale i na četných zahraničních zájezdech (Maďarsko, Švédsko, Německo, Anglie, Belgie, Švýcarsko, Chorvatsko).Divadlo má své sídlo ve stejnojmenné střediskové vesnici nacházející se jihozápadně od Jihomoravské metropole – města Brna.

Dnešní špičkový soubor vznikl před více než sto deseti roky z čistého vlasteneckého nadšení tehdejších zakládajících členů, které v počátcích vedl mladý dělník Josef Malý. Na začátku II.světové války bylo nadšení pro divadlo tak velké, že si ořechovští ochotníci postavili na místě staré selské stodoly Prozatímní divadlo. V této, dnes již technicky nevyhovující budově hrál a zkoušel soubor Ořechovského divadla až do roku 2010, kdy se přestěhoval do nových prostor v Obecním sále Kulturního centra Ořechov.

V čele této scény stojí již celých 45 roků profesionální režisér, hudební skladatel,scénograf a dramatik Vlastimil Peška, který vtisknul dnešnímu souboru nezaměnitelnou a ojedinělou tvář. Repertoár Ořechovského divadla je výhradně orientován na tituly veseloherního ražení. Často vychází z autorské dílny svého uměleckého šéfa  (Cvokstory, Po všem hovno, po včelách med, Jak Švédové marně Brno obléhali), či z výrazně zpracovaných děl české a světové klasiky (Ubu Králem, Falstaff, Strakonický dudák, Slaměný klobouk, aj.).

Více informací: