Historická hra Jamese Goldmana Lev v zimě poprvé uvedená na Broadwayi v roce 1966 rozkresluje intriky a mezilidské vztahy v anglické královské rodině o vánočních svátcích roku 1183. Děj se odehrává na hradě Chinon na anglickém území v dnešní Francii, kde má král Jindřich určit následníka trůnu poté, co jeho nejstarší syn zemřel. Zatímco Jindřich upřednostňuje jako svého nástupce nejmladšího Jana, Eleonora, jeho manželka, kterou už deset let držel zavřenou ve věži, favorizuje Richarda. Věci se navíc komplikují příjezdem francouzského krále Filipa, který se dožaduje naplnění mírových závazků sňatkem své sestry Alais s následovníkem anglického trůnu. Jenže Alais je již po sedm let Jindřichovou milenkou a Jindřich se jí nechce vzdát. Lev v zimě si hraje s tématy nefunkční rodiny, politikaření, války a míru, ale také stárnutí, smrti, dědictví a odkazu. Postavy jsou nuceny intrikovat, pletichařit, uzavírat spojenectví, lhát a zrazovat se navzájem, přičemž každá z nich sleduje rozličné cíle v osobní i politické rovině. Do všeho se zároveň promítají hluboké emocionální vazby, a tak sourozenecká rivalita a manželská žárlivost může snadno přerůst do občanské války a možná i vraždy mezi členy této královské nukleární rodiny. Lev v zimě poměrně věrně vychází z historických reálií a líčí postavy na základě známých faktů. Jejich osobnosti a detaily z jejich života jsou však autorovou fikcí.
Divadlo Stodola, Sivice
Ochotnický divadelní spolek Divadlo Stodola byl založený v Jiříkovicích, ale jeho aktivity se postupně přesouvají do Sivic a nejbližšího okolí. Historie se datuje od roku 2000, kdy se v hlavě Martina Beneše zrodila nezkrotná touha nastudovat divadelní představení. Název Divadla Stodola pochází z první zkušebny, která byla situována do staré stodoly u Benešů, odtud i název Divadlo Stodola.
Stodola se přestává soustředit pouze na svoje hry, ale začíná rozvijet spolupráci s dalšími spolky z blízka i z dáli, dnes si navzájem sdílí herce, režiséry, techniku nebo vytváří společné inscenace s divadlem Amadis, Improdžow, Dostavník Přerov, Boleradice, Slavkov, Bitýška, Kroměříž, Kojetín a dalšími. Hereckou a technickou základnu tvoří přes 50 aktivních členů. Každý rok hostují v nejrůznějších koutech ČR, od Hodonína přes Ostravu, České Budějovice, až po Sokolov. Být stále na cestách je ale únavné a proto se začínají soustředit na Dělnický dům v Pozořicích, kde by chtěli ve spolupráci s obcí vybudovat hezké kulturní zázemí pro pravidelné divadelní představení.